MELT Intensives are a series of daily workshops in technique, somatics, improvisation, composition and other areas offered each summer (5 weeks) and winter (3 weeks). Taught by Movement Research’s internationally recognized faculty as well as acclaimed guest artists, these workshops provide students with the unique opportunity to engage with some of the most highly regarded and innovative artists in the field of dance today.

Registration now open for Summer 2014: July 7 - August 8.




Click here for workshop descriptions.

Complete Schedule

Summer MELT 2014 will run from July 7 - August 8, 2014.
All workshops take place at Danspace Project (131 10th Street), except where noted.

week one: july 7-11
10am-12pm RoseAnne Spradlin
1-3pm Hristoula Harakas
3:30-6pm Dean Moss

week two: july 14-18
10am-12pm Neil Greenberg
1-3pm K.J. Holmes
3:30-6pm Kyle deCamp

week three: july 21-25
10am-12pm Vicky Shick
1-3pm Jimena Paz
3:30-6pm Donna Uchizono

week four: july 28 - august 1
9:45-11:45am Irene Dowd**
10am-12pm Juliette Mapp
12pm-4pm Raïna von Waldenburg*** (July 28-30 only)
1-3pm Barbara Mahler
3:30-6pm Levi Gonzalez

week five: august 4-8
10am-12pm Jeremy Nelson
1-3pm Yvonne Meier
3:30-6pm Jennifer Monson

 

*Joe Levasseur's workshop takes place at Abrons Art Center.
**Irene Dowd's workshop takes place at Gibney Dance Center.
***Raïna von Waldenburg's workshop takes place at Gibney Dance Center, and is not included in full week package.

Vist the locations page for more information.

Payment & Registration

To avoid online fees, complete the registration form online and then mail a check to the Movement Research administrative office (55 Avenue C, New York NY 10009). Email melt@movementresearch.org with questions.


PLEASE NOTE: “drop-in” classes are not available.

*A deposit of $400 or full payment reserves your place for 2, 3, 4 or 5-week enrollment status. Balance of tuition is due by June 16. We accept credit card payment on our website, as well as check or money order payment by mail.

 

 

join our mailing list

upcoming classes & workshops

  • Barbara Mahler
    September 18
    Thursday 10:00 am-12:00 pm
    Klein Technique
  • Janet Panetta
    September 18
    Thursday 12:00 pm-2:00 pm
    Ballet for Contemporary Dancers
  • luciana achugar
    September 19
    Friday 10:00 am-12:00 pm
    Morning Class
see all classes & workshops ›

upcoming performances & events

  • Open Performance
    September 23, 7:00pm
    Open Performance
    Moderated by Mina Nishimura**
    allendance, Asfem Movement, Sunhwa Chung/Ko-Ryo Dance Theater
  • Movement Research At The Judson Church
    September 29, 8:00pm
    Laurel Atwell & Tess Dworman, Marsi Burns and Alice Teirstein (aka Marsi & Alice), Kensaku Shinohara
  • Open Performance
    September 30, 7:00pm
    Open Performance
    Moderated by Joanna Kotze**
    Lydia Chrisman, Tuva Hildebrand, Lillian Stamey
see our performances & events ›

movement research feeds